5 marca 2021

Startupy, które otrzymały wsparcie PARP, na liście prestiżowego rankingu

Znany europejski portal poświęcony startupom EU-Startups.com, przygotował ranking 10 polskich startupów, które warto obserwować w 2021 roku. Na liście znalazły się m.in. Microamp Solutions i Sundose – dwa przedsiębiorstwa, które za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości otrzymały wsparcie unijne w wysokości prawie 1,8 mln zł. Jakie pomysły zapewniły im miejsce w rankingu „10 promising Poland-based startup stars to watch in 2021”?

Jak UE pomaga młodym firmom

Wspomniane startupy z siedzibą w Lublinie wzięły udział w procesie inkubacji oferowanym w programie „Platformy startowe dla nowych pomysłów” (poddziałanie 1.1.1, Program Operacyjny Polska Wschodnia), który był koordynowany przez PARP.

Platformy startowe (akceleratory) pomagają przekuć innowacyjne pomysły w rentowne i skalowalne modele biznesowe. Startupy biorące udział w procesie inkubacji otrzymują eksperckie wsparcie w formie usług podstawowych i specjalistycznych. Z pomocą dedykowanego menagera inkubacji przygotowywany jest indywidualny plan inkubacji, po zrealizowaniu którego przedsiębiorcy mogą starać się nawet o 1 mln zł bezzwrotnej dotacji w programie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” (poddziałanie 1.1.2, Program Operacyjny Polska Wschodnia).

Spółka Microamp Solutions otrzymała 999,6 tys. zł wsparcia, a Sundose 799 tys. zł. Na rozwój jakich pomysłów przeznaczyły pozyskane fundusze? 

5G – innowacja w skali światowej

Microamp Solutions realizuje projekt dotyczący rozwoju oraz komercjalizacji nowej technologii mikrofalowych wzmacniaczy sygnału, dedykowanych sieciom 5G. Jest to innowacja w skali światowej. Do tej pory produkowane były jedynie wzmacniacze wykorzystujące technologię stosowaną dla standardów LTE lub LTE-A, która nie jest optymalna dla systemów sieci 5G.

Zdaliśmy sobie sprawę, że rewolucja 5G jest nieunikniona. Staraliśmy się zdobyć wiedzę i doświadczenie, aby mieć na nią wpływ. Dwa lata temu zdecydowaliśmy się, że nadszedł już czas aby coś zmienić i przy wsparciu PARP założyliśmy Microamp Solutions, firmę, która ma wstrząsnąć rynkiem telekomunikacyjnym i wdrożyć na rynek rozwiązania, których nikt dotąd nie oferował – mówi Dawid Kuchta, CEO Microamp Solutions.

Rezultatem projektu jest oferta wzmacniaczy mocy do sieci 5G gotowych do wdrożenia przez operatorów infrastruktury telekomunikacyjnej, operatorów telekomunikacyjnych czy producentów urządzeń telekomunikacyjnych. Wzmacniacze oferowane przez Microamp Solutions umożliwią szybsze wdrożenie pełnych sieci 5G zapewniających pokrycie zasięgiem o wysokich parametrach. Firma ma już pierwszych klientów, u których implementuje opracowywaną technologię wzmacniaczy.

Przy realizacji projektu mierzymy się z dużymi wyzwaniami technologicznymi. Pozyskanie środków z PARP było dla nas kluczowe i pozwoliło przez moment skupić się na rozwoju produktu – ocenia Marcin Góralczyk, CTO Microamp Solutions.

Suplementy dopasowane do potrzeb

Startup Sundose oferuje spersonalizowane suplementy diety. Kluczowymi przewagami konkurencyjnymi są m.in. wyższy poziom personalizacji produktu, zastosowanie know-how z zakresu produkcji suplementów diety na podstawie Pre-Mixów oraz autorskich narzędzi analitycznych (m.in. ankiety zdrowotnej i dietetycznej). Sundose dysponuje autorskim system do zarządzania produkcją, który umożliwia masowe wytwarzanie spersonalizowanego produktu.

Mówiąc o Sundose, mówimy o suplementacji nowej generacji. Nasz zespół składa się z ekspertów – dietetyków, badaczy i farmakologów. Poważnie podchodzimy do kwestii zdrowia, dlatego każde wyniki zdrowotnego wywiadu przeprowadzonego przez Sundose, dodatkowo, indywidualnie można z nami skonsultować lub dobrać skład suplementów na podstawie wyników badania krwi. Dlatego część funduszy przeznaczyliśmy również na rozwój aplikacji mobilnej z poziomu której klient będzie mógł łatwo zarządzać swoim suplementem oraz jego składem – stwierdza Tomasz Styk, Co-Founder, COO Sundose.

Startup może przygotowywać i dostarczać swoje produkty w comiesięcznych partiach (dzięki czemu ogranicza się do minimum stosowanie konserwantów). Jego klienci mogą skorzystać z cyklicznej analizy parametrów zdrowotnych i automatycznego modyfikowania składu suplementów. W ofercie znajduje się również abonamentowy model biznesowy. Klienci mają możliwość skorzystania ze specjalnej aplikacji, która przypomina o zażyciu suplementu. Sundose działa już w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Zobacz pełen ranking na stronie EU-Startups.com. 

 

Opublikowano: 05.03.2021 10:51
Poprawiono: 10.03.2021 12:53
Modyfikujący: dawid_cybulski
Udostępniający: izabela_skolimowska
Autor dokumentów: